DumnyBrodacz.pl - Twój Męski Sklep

Jak dopasować brodę do kształtu twarzy ? Poradnik

0

Jak dopasować brodę do kształtu twarzy?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są rodzaje kształtów twarzy?
 • Dopasowanie brody do kształtu twarzy?
 • Jakie są rodzaje zarostów?
 • Wąsiasty styl i dobranie wąsa do twarzy
 • Czy styl brody ma znaczenie przy doborze fryzury?

 

Ostatnimi czasy moda na posiadanie zarostu bądź dłuższej brody stała się bardziej powszechna i coraz częściej na ulicy możemy spotkać facetów którzy posiadają dumną gęstą brodę, bądź facetów którzy na swojej twarzy zapuścili kilku dniowy zarost. Niestety samo zapuszczenie brody czy zarostu nie wystarcza aby wyglądała ładnie. Należy pamiętać o zachowaniu estetyki i warto poznać, jaki styl zarostu bądź jaka broda pasuje do naszego kształtu twarzy. Czytając dalej ten wpis dowiesz się wszystkiego krok po kroku. Także zapraszam dalej!

 

Jakie są rodzaje kształtów twarzy ?

W świecie barberingu oraz fryzjerstwa wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów kształtów męskiej twarzy.  Sprawdźmy jakie są to rodzaje, abyśmy mogli łatwiej stwierdzić jaka broda nam pasuje.

Oto następujące kształty twarzy:

 1. Trójkąt – kości policzkowe są większe niż czoło, a szczęka jest szersza niż kości policzkowe.
 2. Owal – szczęka ma zaokrąglony kształt, długość twarzy jest większa od jej szerokości, a czoło jest większe niż linia żuchwy.
 3. Okrągły – kości policzkowe i długość twarzy są podobnych rozmiarów, natomiast czoło i szczęka są zdecydowanie większe, sama szczęka jest bardziej zaokrąglona
 4. Prostokąt – kości policzkowe , czoło i szczęka są podobnych rozmiarów, natomiast twarz jest długa.
 5. Diament – długość twarzy jest największa, potem czoło, szczęka i kości policzkowe, Ten kształt twarzy charakteryzuje się spiczastym kątem szczęki.
 6. Kwadrat – wszystkie wymiary twarzy są do siebie zbliżone.
 7. Serce – spiczasty podbródek, najszersze jest czoło, a zaraz za nim kości policzkowe i szczęka.


 
Określenie rodzaju twarzy jest połową sukcesu w doborze odpowiedniego kształtu brody, także jeśli uporałeś się z rodzajem twarzy teraz możesz przejść krok dalej czyli dopasować swoją brodę bądź zarost do swojej twarzy.

 

Dopasowanie brody do kształtu twarzy?

Niestety nie każda broda pasuje do każdego rodzaju twarzy , tak samo jest w przypadku fryzur. Zobacz jaka broda będzie pasować do Twojego kształtu twarzy, pamiętając o zasadzie, że broda ma wyrównać i uzupełniać proporcje kształtu twarzy.

 

Broda lub zarost do trójkątnej twarzy:

W przypadku trójkątnej twarzy należy w szczególności odwrócić uwagę od szerokiego podbródka. Aby to zrobić kierujmy uwagę na nasz wąs, natomiast zarost na policzkach nie powinien być zbyt obfity, ponieważ uwydatni je jeszcze bardziej. Idealny propozycja ? Wąsy z krótką brodą lub zarostem.

Broda lub zarost do owalnej twarzy:

Jeśli jesteś posiadaczem owalnej twarzy to jesteś szczęśliwcem który może wybrać brodę bądź zarost taki jaki Ci się tylko wymarzy. Do twarzy owalnej pasuje każdy rodzaj zarostu lub brody. W tym przypadku najważniejsza będzie tylko i wyłącznie odpowiednia pielęgnacja wybranego zarostu czy brody, zadbaj zatem o zaopatrzenie się w odpowiednie kosmetyki, które znajdziesz w moim sklepie.

Broda lub zarost do okrągłej twarzy:

Posiadając okrągłą twarz najlepszym rozwiązaniem będzie, wybór „kózki”. Zarost równy na całej twarzy oraz wydłużenie brody na podbródku. W tym przypadku również skup się na odpowiedniej pielęgnacji zarostu aby nie był rozwichrzony ponieważ to spowoduje pogrubienie i tak okrągłej twarzy.

Broda lub zarost do prostokątnej twarzy:

Zarost nie powinien poszerzać czy wydłużać twarzy, dlatego najrozsądniejszym wyborem będzie wybór krótszego zarostu. Dzięki niemu twarz nabierze łagodniejszego wyglądu.

Broda lub zarost do diamentowej twarzy:

Czym większy zarost lub broda tym lepiej aby wyrównać rysy twarzy. Nie konturuj brody w szpic. To niepotrzebnie wydłuży podbródek.

Broda lub zarost do kwadratowej twarzy:

Idealnym wyborem mając kwadratową twarz będzie kozia bródka bądź gęsta pokrywająca całe policzki podbródek broda. Posiadając w tym wypadku gęstą brodę nie tnij jej pod ostrymi kątami.

Broda lub zarost do twarz w kształcie serca:

W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zapuszczenie brody typowego drwala, dłuższa broda optycznie poszerzy wąskie policzki.

 

Jakie są rodzaje zarostów?

W dzisiejszych czasach wyróżniamy kilka rodzajów męskich zarostów. Oto kilka z nich:

 • Kilkudniowy zarost -  wybór nr 1. wśród mężczyzn którzy nie lubią się golić codziennie, a zarazem nie preferują dłuższej brody, tak zwany lekki zarost.
 • Krótka broda - zarost 10 dniowy który dodaje męskości i elegancji każdemu mężczyźnie.
 • Broda drwala - dzisiejszy synonim męskości, wymaga najwięcej pracy nad kształtem i pielęgnacją
 • Broda Van Dyke - połączenie koziej bródki o spiczastym kształcie, wygląd klepsydry pod dolną wargą i szerokich spiczastych wąsach.
 • Broda Ducktail – czyli spiczasta broda, długa broda ze spiczastym zakończeniem. Włosy są krótsze na policzkach, a dłuższe przy podbródku. Zapewnia oryginalny wygląd.
 • Broda „Kózka” – połączenie wąsów z zarostem wokół ust dłuższym na podbródku. Idealnie wygląda na twarzach o okrągłym kształcie.

Na załączonym obrazku więcej kształtów brody i zarostu:

Wąsiasty styl i dobranie wąsa do twarzy

Zapewne część facetów zna akcję Movember, która ma na celu wzbudzenie zainteresowania w temacie profilaktyki nowotworów męskich narządów. Akcja od kilku lat pojawia się w listopadzie na całym świecie. Wtedy też duża część mężczyzn solidaryzuje się z nią i w konsekwencji zapuszcza sam wąs który jest symbolem akcji. Wielu mężczyzn już po zapuszczeniu wąsa pozostawia go na swojej twarzy dlatego warto zastanowić się jaki wąs pasuje do męskiej twarzy.

Wąska, długa twarz - idealny wąs to krótki i wąski w stylu Charliego Chaplina.

Szerokie usta i duże wargi - zafunduj sobie dużego krzaczastego wąsa z przedziałkiem na środku

Duże rysy twarzy - zdecyduj się na większego, krzaczastego wąsa jeśli Twoje usta, oczy, nos czy podbródek są wyraźniejsze, wtedy Twoja twarz stanie się łagodniejsza.

Wydatny nos - idealny będzie gruby wąs.

Duże usta - wąs krótszy od góry, a dłuższy od spodu, dzięki czemu zminimalizujesz wielkie usta.

Małe usta - krótszy wąs wykraczający odrobinę poza kąciki ust będzie idealnym wyborem oraz powiększy optycznie małe usta. Wąs duży i krzaczasty w tym przypadku to zły wybór.

Więcej stylów wąsów na poniższej grafice:

 

Nie zapominaj nigdy posiadając wąs o jego odpowiedniej pielęgnacji i o używaniu kosmetyków do stylizacji oraz układania swojego wąsa które znajdziesz w moim sklepie pod tym linkiem - kosmetyki do wąsów

Czy styl brody ma znaczenie przy doborze fryzury?

Zarost czy broda u mężczyzn pasuje do każdego rodzaju dobieranej fryzury. Nie ma znaczenia czy masz dłuższe włosy czy jesteś łysy, w każdym przypadku możesz pokusić się o zapuszczenie brody. Pamiętając jednak o zachowaniu własnego stylu oraz biorąc pod uwagę powyższe wskazówki dotyczące doboru odpowiedniego kształtu brody do kształtu swojej twarzy.

 

W czasach dostępu do odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji brody i zarostu oraz dostępu do wyspecjalizowanych Barber Shopów, posiadanie brody czy zarostu to czysta przyjemność dla wielu facetów. Prawdą jest też to, że większość facetów woli siebie w wersji z brodą niż bez i to mówią każde przeprowadzone statystyki.

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi wielu mężczyzn znajdzie swój pasujący styl zarostu do kształtu swojej twarzy i z dumą zacznie nosić brodę by powiększać grono zacnych Dumnych Brodaczy.

Pamiętaj broda determinuje Twoją męskość i siłę dlatego warto się z nią zaprzyjaźnić już dziś!

 

 

Pozdrawiam,

Bartosz

 

P.S. Daj znać w komentarzu czy Ty potrafiłeś dopasować zarost do swojej twarzy, podziel się swoją opinią na ten temat !

Nie zapomnij również o obserwacji Dumnego Brodacza w social mediach gdzie będziemy mogli się lepiej poznać i gdzie będziesz miał dostęp do informacji o aktualnych promocjach i nowościach w sklepie dumnybrodacz.pl

Kliknij w link aby przenieść się na wybrane social media:

Facebook: @dumnybrodacz 

Instagram:  @dumnybrodacz

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl